South Dakota Volleyball Coaches Association releases 2021 All State Teams

Sports StaffDecember 1, 2021Sports
2021 South Dakota Volleyball All-State Teams.

UNDATED – Here is the 2021 South Dakota Volleyball  Coaches Association 2021 All-State Volleyball Teams:

CLASS AA

First Team

• Liz Kopp, Brandon Valley, sr., setter (828 assists)

• Abby Meister, Harrisburg, sr., outside hitter (350 kills, 437 digs).

• Bergen Reilly, O’Gorman, jr., setter-hitter (186 kills, 164 digs, 366 assists)

• Brynn Kirsch, Sioux Falls Lincoln, sr., libero (516 digs)

• Elizabeth Denevan, Sioux Falls Roosevelt, sr., setter (941 assists, 363 digs)

• Joslyn Richardson, Sioux Falls Washington, jr., outside hitter (396 kills, 389 digs)

• Ellie Walker, Sioux Falls Washington, sr., outside hitter (95 aces, 320 kills)

Second Team

• Emily Dale, Huron, sr., middle hitter (248 kills, 83 blocks)

• Ayvrie Kaiser, Pierre, outside hitter (315 kills)

• Lizzie Tyler, Mitchell, jr., setter-outside hitter (195 kills, 342 digs, 434 assists)

• Brogan Beck, O’Gorman, jr., middle hitter (204 kills, 57 blocks)

• Baily Plourde, Sioux Falls Lincoln, sr., outside hitter (402 kills, 420 digs)

• Mya Vandrovec, Sioux Falls Roosevelt, sr., outside hitter (318 kills)

• Jadyn Schetnan, Sioux Falls Washington, sr., libero (587 digs)

———

CLASS A

First Team

• Ellie Brozik, Winner, sr., outside hitter (405 kills, 89 aces, 329 digs)

• Olivia Kieffer, Rapid City Christian, jr., outside hitter (519 kills, 329 digs)

• Logan Miller, Dakota Valley, jr., setter (183 digs, 964 assists)

• Audrey Nelson, Madison, so., middle hitter (433 kills, 83 blocks)

• Lily Ranschau, Garretson, sr., outside hitter (353 kills, 275 digs)

• Sydney Tims, Sioux Falls Christian, sr., middle hitter (306 kills, 97 blocks)

• Katie VanEgdom, Sioux Falls Christian, sr., outside hitter (312 kills, 260 digs)

Second Team

• Tevan Erickson, Elkton-Lake Benton, so., setter (1,088 assists), 469 digs)

• Jocelyn Manzano, Mount Vernon-Plankinton, sr., libero

• Abby Siemonsma, Hill City, sr., setter (782 assists, 281 digs)

• Jorja Van Den Hul, Dakota Valley, jr., middle hitter (356 kills, 68 aces, 67 blocks)

• Emma Yost, Wagner, jr., outside hitter (346 kills, 474 digs).

Honarable Mention

Jaelyn Benson, Garretson, sr., setter (815 assists); Brooke Berens, Parker, sr., middle-outside hitter (355 kills, 463 digs); Logan Bly, Garretson, jr., middle hitter (261 kills); Anna Egge, Rapid City Christian, sophomore, outside hitter (362 kills, 278 digs); Kyla vanDonkersgoed, Sioux Falls Christian, sr., outside hitter (149 kills, 303 digs) and Mataya Ward, Belle Fourche, so., outside hitter.

———

CLASS B

First Team

• Isabel Aesoph, Faulkton Area, sr., outside hitter

• Mya Boomsma, Wolsey-Wessington, jr., outside hitter

• Hadley Carlson, Arlington, sr., outside hitter (758 kills, 589 digs)

• Ella Haven, Northwestern, jr., outside hitter

• Jayda Keynon, Chester, sr., outside hitter (275 kills)

• Ava Nilsson, Warner, so., setter (988 assists, 247 digs)

• Karly VanDerWeff, Platte-Geddes, so., middle hitter (491 kills, 72 aces, 506 digs)

Second Team

• Macy Fites, Aberdeen Christian, sr., outside hitter (310 kills, 257 digs)

• Mackenzie Hemmer, Colman-Egan, sr., middle hitter (397 kills, 469 digs)

• Adisyn Indahl, Burke, jr., outside hitter (595 kills, 649 digs)

• Copper Lurz, Philip, sr., outside hitter (534 kills, 359 digs)

• Julia Weber, Bridgewater-Emery, sr., outside hitter

Honorable Mention

Dani Deffenbaugh, Kimball-White Lake, jr., outside hitter (313 kills, 371 digs); Avery DeVries, Platte-Geddes, jr., setter (1,144 assists, 285 digs); Tyra Gates, Miller, jr., setter (866 assists, 363 digs); Grace Parry, Arlington, sr., setter (1,195 assists, 237 digs); Tiffany Pelton, Avon, senior middle-outside hitter (349 kills, 79 blocks) and Katelyn Schroeder, Hitchcock-Tulare, fr., middle hitter (374 kills and 383 digs).

———

Repeat Selections

• 2020 — Class AA (Reilly and Kirsch, first team; and Meister, Denevan and Richardson, second team); Class A (Brozik, first team; Berens, second team; Kieffer, honorable mention); Class B (Nilsson, Weber and Kenyon, first team; Carlson and Lurz, honorable mention).

• 2019 — Class AA (Reilly, first team; Kirsch and Denevan, second team); Class A (Brozik, second team) and Class B (Nilsson, first team; and Lurz, honorable mention). Note: Mitchell’s Tyler received honorable mention on Class A team as a freshman in 2019.